Zakup mieszkania w 7 krokach

Krok 1 – szukanie oferty

Poszukaj mieszkania, które jest dla Ciebie odpowiednie. Twoim ideałem są duże okna, taras lub widok na morze? Myślisz o mieszkaniu, w którym będzie słonecznie lub chłodno? Deweloperzy z pewnością mają takie mieszkania. Poszukaj opinii na forach internetowych na temat deweloperów przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy.

Krok 2 – negocjacje

Wybierając mieszkanie od dewelopera powinieneś spróbować negocjacji. Często, zwłaszcza gdy mieszkań na rynku jest dużo, deweloper jest w stanie opuścić trochę z ceny. Nie jest to jednak regułą, jak w przypadku zakupu mieszkań od osób prywatnych z rynku wtórnego.

Krok 3 – podjęcie decyzji

Zdecydowałeś się na zakup wymarzonego mieszkania. Podjąłeś decyzję i zdecydowałeś się podpisać umowę. Czeka Cię podpisanie umowy przedwstępnej lub w formie aktu notarialnego.

Krok 4 – finansowanie inwestycji

W przypadku, gdy nie posiadasz odpowiedniej ilości gotówki, postaraj się o kredyt w sprawdzonym banku. Oprócz dokumentów związanych ze zdolnością kredytową, musisz posiadać także dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania, czyli między innymi: pozwolenie na budowę, odpis z księgi wieczystej, oświadczenie dewelopera, akt notarialny, jeżeli został już podpisany lub umowę przedwstępną zakupu nieruchomości, wypis z rejestru gruntów i budynków potwierdzający status działki pod zabudowę mieszkaniową.

Krok 5 – Odbiór mieszkania od dewelopera

Przy odbiorze mieszkania skorzystaj z usług inspektora nadzoru budowlanego – koszty niewielkie, a pomoc może okazać się nieoceniona.

Odbierając mieszkanie weź ze sobą umowę, projekt mieszkania oraz schemat instalacji. Koniecznie rozlicz się z deweloperem według powierzchni, która znajduje się w umowie. Sprawdź dokładnie posadzki, ściany, instalacje, okna i drzwi – wszystkie wady i usterki należy wpisać do protokołu zdawczo-odbiorczego. Deweloper jest zobowiązany do ich naprawy i określenia czasu w jakim to zrobi. 

Pamiętaj, deweloper jest stroną umowy i jako generalny wykonawca odpowiada za całość inwestycji. Niedopuszczalną praktyką jest usprawiedliwianie wad i niedociągnięć zaniedbaniem obowiązków przez podwykonawcę.

Krok 6 – podpisanie umowy u notariusza

Po przelewie wierzytelności do dewelopera, należy udać się do notariusza w towarzystwie przedstawiciela dewelopera. Odbieramy akt notarialny własności mieszkania i już jesteśmy właścicielami mieszkania.

Krok 7 – Zapłata podatków

Jeżeli mieszkanie zostało zakupione z rynku wtórnego, u notariusz płacimy dodatkowo 2% wartości mieszkania tytułem podatku od czynności cywilno-prawnej. W przypadku kredytu hipotecznego musimy zapłacić 19 zł za czynność cywilno-prawną tytułem podpisania umowy przeniesienia hipoteki.

Po spisaniu aktu notarialnego należy udać się do urzędu miasta lub gminy w celu ustalenia kwoty podatku od nieruchomości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.